Ankara Tenis Kulübü’nden ‘corona virüsü’ açıklaması

Ankara Tenis Kulübü’nde vazifeli 1 antrenör, 2 kondisyoner ve 1 kişinin daha yeni tip corona virüsü (Covid-19) testlerinin müspet olduğu tespit edilmiş, lakin bu durumun ATK atletleri ve etrafına haber verilmesine karşın tıpkı tesiste çalışmalarını sürdüren Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi (TOHM) atletleri ve antrönerlerine bu durumun aktarılmadığı tabir edilmişti.

Bu yaşananların akabinde Ankara Tenis Kulübü (ATK) yazılı bir açıklama yaparak, Covid 19 ile ilgili Sıhhat Bakanlığı ve Türkiye Tenis Federasyonu teklifleri doğrultusunda gerekli tüm önlemleri aldıklarını bildirdi.

Kulüpten yapılan açıklamada şu tabirler yer aldı;
“Kulübümüzde Covid-19 ile ilgili Sıhhat Bakanlığı ve Türkiye Tenis Federasyonu teklifleri doğrultusunda gerekli tüm önlemler alınmış, filyasyon çalışmaları yapılmış, bilhassa işçi, antrenör ve idman kümelerinin ayrıştırılarak sportmenlerin, antrenörlerin ve işçinin farklı vakit dilimlerinde çalışmaları sağlanmıştır. Alınan tüm tedbirlere karşın, 14 Temmuz 2020 gecesi boğaz ağrısı şikayetiyle hastaneye müracaat eden 1 kondisyonerimizin Covid-19 testi olumlu çıkmıştır.

Bunun üzerine kondisyonerimizin yakın temasta olduğu bilinen antrenörlerimize test yaptırılmış, velilerimize gerekli bilgilendirme yapılarak veli ve atletlerimizin Covid-19 testi yaptırmaları konusunda yönlendirilmişlerdir. 15 Temmuz tarihinde yapılan testler sonucunda kondisyonerimizin çok yakın temasta olduğu 1 kondisyoner ve 1 tenis antrenörümüzün de testini olumlu çıktığı 15 Temmuz 2020 akşamı 18:30 sularında öğrenilmiştir.
Mevzu Türkiye Tenis Federasyonu Lideri Sn. Cengiz Durmuş’a 15 Temmuz 2020 tarihinde bildirilmiş ve Kulübümüzde tüm idmanlar 23 Temmuz Perşembe gününe kadar iptal edilmiş ve antrenörlerimizin toplumsal izolasyonu sağlanmıştır. Ayrıyeten tüm antrenör ve işçimize Covid-19 testi yaptırılmıştır. Bilgilerinize.”

ÖTEKİ ATLETLER UNUTULDU!
Gençlik ve Spor Bakanlığı devreye girdi ve hem kulüpten hem Türkiye Tenis Federasyonu yetkililerinden bilgi aldı. Yaşları 14-18 ortasında olan TOHM atletlerinde rastgele bir virüs belirtisi olmadığı belirtilince Bakanlık ve aileler derin bir nefes aldı.

ATK yetkililerinin kendi atletleri için tedbir aldıklarını yaptıkları yazılı açıklamada olduğu üzere belirtilirken, tesisi kiralık kullanan TOHM atletleri için tedbir almamaları ve müspet hadiselere karşın çalışmalarına müsaade verilmesi konusu ise araştırılmaya devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı; Spor Genel Müdürlüğü yetkilileri ve Ankara Spor Vilayet Müdürü Mustafa Çelik’e talimat vererek TOHM atletlerine da testlerin yapılmasını ve fiilasyon konusunda önlemlerin alınmasını istedi.