Bayan tenisinin yükselen yıldızı: Sofia Kenin

Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nda şampiyonluğa ulaşan Sofia Kenin, ABD’nin bayan tenisine kazandırdığı yeni yıldız olarak göze çarpıyor.

Dönemin birinci grand slam turnuvası Avustralya Açık’a 14 numaralı seribaşı olarak katılan Kenin, birinci cinslerde sırasıyla İtalyan Martina Trevisan, ABD’li Ann Li ve Çinli Zhang Shuai’yi 2-0 yendi, 4. çeşitte ise ABD’li Coco Gauff’u 2-1 ile eleyerek çeyrek finale kaldı.

Çeyrek finalde Tunuslu Ons Jabeur, yarı finalde dünya 1 numarası Avustralyalı Ashleigh Barty önünde 2-0 galip gelen ABD’li tenisçi Kenin, finalde İspanyol Garbine Muguruza’yı 2-1 mağlup ederek şampiyon oldu ve mesleğinin en büyük başarısına imza attı.

Avustralya’da grand slam turnuvalarındaki birinci, Bayanlar Tenis Birliği (WTA) mesleğindeki 4. tekler zaferini elde eden 21 yaşındaki Kenin, sergilediği performansla gelecek yıllarda isminden sıkça kelam ettireceğinin sinyallerini verdi.

RUSYA’DA DOĞDU, TENİS EĞİTİMİNİ ABD’DE ALDI

Kenin, 14 Kasım 1998’de Rusya’nın başşehri Moskova’da dünyaya geldi.

Daha evvel ABD’de yaşayan Sofia’nın ailesi Alex ve Lena Kenin, kızlarının dünyaya gelmesinden birkaç ay sonra tekrar bu ülkeye yerleşti.

Florida’da büyüyen Sofia Kenin, tenis antrenörlüğü yapan babası sayesinde 5 yaşında bu spora başladı.

Kısa müddette potansiyeli fark edilen Sofia, ABD’de Rick Macci ve Nick Bollettieri üzere isimlerden eğitim alarak bu ülkenin bayrağı altında mesleğine başladı.

ALT YAŞ KATEGORİLERİNDE 1 NUMARA OLDU

Kenin, ABD Tenis Birliğinin 10 yaş altı turnuvalarında şimdi 7 yaşındayken oynamaya başladı ve bu kategoride 1 numaraya kadar yükseldi.

Gelişimini sürdüren Sofia Kenin, daha sonra birliğin 12, 14, 16 ve 18 yaş altı kategorilerinde elde ettiği şampiyonluklarla birebir başarıyı gösterdi.

Sofia Kenin, 2013’te uzunluk göstermeye başladığı ve şampiyonluklar yaşadığı Memleketler arası Tenis Federasyonu (ITF) turnuvalarının akabinde 2015’te WTA tertibine dahil oldu.

MESLEK PARA MÜKAFATINI NEREDEYSE İKİYE KATLADI

WTA tıpta geçen yıl elde ettiği şampiyonluklarla isminden kelam ettiren Kenin, Avustralya, İspanya ve Çin’de katıldığı turnuvalardan zaferle ayrıldı.

Bu yıla kadar turnuvalardan yaklaşık 3 milyon dolar para mükafatı elde eden 21 yaşındaki tenisçi, Avustralya Açık şampiyonluğu sayesinde ise 2,85 milyon dolar kazanmayı başardı ve yararını neredeyse ikiye katladı.

ABD’NİN YENİ 1 NUMARASI

Sofia Kenin, Avustralya Açık zaferiyle tekler klasmanında 7. sıraya çıkarak ABD’nin bayan tenisindeki yeni 1 numarası olacak. Kenin, yeni açıklanacak dünya klasmanında 23 sefer grand slam şampiyonu 38 yaşındaki Serena Williams’ın önüne geçecek.

SERENA WILLIAMS’IN MÜSAADEDEN GİDİYOR

Avustralya Açık zaferiyle birtakım birincilere imza atan 21 yaşındaki Kenin, idolü olarak nitelendirdiği bayan tenisinin efsane isimlerinden Serena Williams’ın müsaadeden gittiğini gösterdi.

Kenin, 1999’da 18 yaşındayken ABD Açık’ı kazanan Serena Williams’ın akabinde bir grand slam kazanan en genç ABD’li bayan tenisçi olmayı başardı. Açıklanacak dünya klasmanında 7. basamağa çıkacak Kenin, 1999’da birinci 10’a ismini yazdıran Serena Williams’tan sonra bu sıralamaya giren en genç ABD’li tenisçi de olacak.

Ayrıyeten Kenin, 2003’ten bu yana Serena ve Venus Williams ile Sloane Stephens’ın akabinde grand slam kazanan bir başka ABD’li bayan tenisçi oldu.

Öte yandan geçen yıl WTA’in en fazla gelişim gösteren oyuncusu mükafatını kazanan Kenin, mükafatı 1999’da elde eden Serena’nın akabinde bu onura erişen birinci ABD’li bayan tenisçi olmayı başarmıştı.