Bayan Ulusal Tenis Ekibi Fed Cup yolunda

Tertipte mağlup olanlar kaybedenler ise kümeden düşmemek için 8 Şubat’ta karşılaşarak turnuvayı sonlandıracaklar. Ulusallar, küme müsabakasında birinci maçını 5 Şubat Çarşamba günü TSİ 18.00’de Slovenya ile yapacak. A Ulusal Grup antrenörü Alaaddin Karagöz ile ulusal teniscilerden Zeynep Sönmez ve Pemra Özgen, düzenlenecek turnuva öncesi açıklamalarda bulundu. Çağla ve İpek’in olmamasının kendilerine biraz soruna soktuğunu tabir eden Alaaddin Karagöz, kadro içinde aday kadroyu bu sebeple geniş tuttuğunu tabir etti.

ALADDİN KARAGÖZ: KADRODAKİ HERKES BİRBİRİNE ÇOK BAĞLI

A Ulusal Kadro antrenörü Alaaddin Karagöz, grupta eksikler olduğunu lakin buna hazırlıklı olduklarını belirterek, “Her vakit söylüyoruz bunu bu küme bizim için güçlü bir küme, yaklaşık 6-7 yıldır bu kümede kalmayı beceriyoruz ve bazen başa oynadığımız durumlar oldu. Lakin bu sene daha zahmetli bir süreç geçirdik, bildiğiniz üzere 2 rahatsızlığı olan oyuncumuz var; Çağla Büyükakçay ve İpek Soylu. Onların olmaması bizi biraz badireye soktu ancak süreç içinde gidişat muhakkaktı o yüzden ben de kadro içinde aday kadroyu biraz geniş tuttum. Bu sene Zeynep Sönmez takımımıza deneyim kazanması için yedek olarak katıldı. 8 kişilik takım 6’ya düştü, benim grubu 5 oyuncudan oluşturmam lazım, şimdilik Zeynep dışarıda duruyor fakat gidişata nazaran son kaptanlar toplantısında evvel bir oyuncuyu daha değiştirme hakkım var.”

“ORTAYA DAHA OLUMLU ŞEYLER ÇIKIYOR”

“Tabii ki kümeye gelince birinci amacımız her vakit kümede kalmak fakat rakiplerimizin hem Slovenya’nın hem de Polonya’nın çok ranking (sıralaması yüksek) oyuncusu var, bizim de sıralamamız güzel. Ancak her vakit dediğimiz üzere FED Cup maçlarında, ulusal maçlarda ranking oynamıyor maalesef, orada yürek oynuyor. Biz her sene alanda bunu yansıtmaya çalışıyoruz, çok güzel bir ekibiz var ve herkes birbirine çok bağlı. Biri alanda oynarken kenardaki herkes o puana oynuyor, ben de zati sahanın içindeyim ben de oynuyorum. Bu türlü olunca ortaya daha müspet şeyler çıkıyor, doğal ki öncelik kümede kalma lakin neden olmasın çapraz çıkma maçı da oynayabiliriz, biraz o günkü kaidelere da bağlı” tabirlerini kullandı.

“BU SEFER ELİMİZDEN GELEN YETMEYEBİLİR, BİRAZ DAHA FAZLASINI YAPMAMIZ GEREKİYOR”

Grubuna her vakit güvendiğini ve inandığını tabir eden Karagöz, bu sefer biraz zorlanacaklarını lisana getirerek, “Ben kadroya her vakit güveniyorum, zati farkında olmadan bunu çocuklara aşılıyorum. Ben inanmadan alana çıkmam, her maça kazanma isteği ve konsantrasyonuyla çıkarım, oyunculuğumda da öyleydim, karşıda kim olursa olsun. Siz alanda o an en uygun şeyleri yaparsanız size kim ne yapabilir ki? Bizim amacımız de bu, oyuncumuzun performansını en yüksek düzeyde alana yansıtmasını sağlamak, bunu yapınca aslında sonuç geliyor ve başarılı oluyoruz. Alışılmış bu her vakit olmuyor, rakiplere de bağlı lakin bu vakte kadar elimizden geleni yaptık. Dün de söyledim, bu sefer elimizden gelen yetmeyebilir, biraz daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Bunun için uğraş edeceğiz” diye konuştu.

ZEYNEP SÖNMEZ: ÜLKEMİZ İÇİN OYNAYACAĞIZ

Birinci Fed Cup’ı olduğunu belirten ulusal kadronun genç oyuncusu Zeynep Sönmez, “Çok heyecanlıyım, olağan ki burada ablalarımla kendi ülkemizi FED Cup’ta temsil edeceğim için çok heyecanlıyım. Sıkı çalışıyoruz, hepimiz mental ve fizikî olarak hazırız. İdmanlar çok güzel ve ağır gidiyor. Yorucu fakat şu an ülkemizi temsil etmek için idman yapıyoruz, ülkemiz için oynayacağız. Bu bir motivasyon kaynağı, o yüzden yorgunluğumuzu pek hissetmiyoruz. Rakiplerimiz âlâ oyuncular lakin çok âlâ hazırlanıyoruz, onların ne kadar bahtı varsa bizim de o kadar var. Ben hiçbir şeyin imkansız olmadığını düşünüyorum, idmanlar da sıkı devam ediyor şu an o yüzden hepsini yenebileceğimizi düşünüyorum” dedi.

PEMRA ÖZGEN: ÇAĞLA BÜYÜKAKÇAY VE İPEK SOYLU’NUN EKSİKLİĞİNİ HİSSEDİYORUZ

Ulusal kadronun tecrübeli oyuncusu Pemra Özgen, “Çok değerli eksiklerimiz var, evvel Çağla Büyükakçay ve İpek Soylu. Bilhassa Çağla epey yıldır gruba hizmet veriyordu, onun eksikliğini hakikaten hissedeceğiz. Birebir formda İpek de o denli, o da çok kıymetli maçlar kazandı. Şu anda hazırlıklar hoş gidiyor, inşallah haftaya hoş bir turnuva geçireceğiz. Kümemizde Slovenya ve Polonya var, kağıt üstünde favori olan grup onlar zira dediğiniz üzere birinci yüzden oyuncuları var. Ancak bu ulusal kadro maçlarında hiç muhakkak olmuyor, daha evvel de belirttiğim üzere bu üzere turnuvalarda sıralama değerini kaybediyor. Sıralaması daha düşük biri çıkıp sıralaması daha yüksek birini yenebiliyor. O yüzden biz elimizden geleni yapacağız, daha evvel de sürprizlere imza attık. Haftaya her şeyimizi verip hoş bir hafta geçirmek istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Özgen, geçtiğimiz haftalarda Avustralya’da gerçekleştirilen müsabakalardaki yangın ve duman problemine dair ise “Avustralya maçımı yalnızca 1 saat ertelediler, benim maç yaptığım gün duman vardı. O bireyine nazaran değişiyor, oynadığımda açıkçası ben fazla etkilenmedim lakin dediğim üzere bireyden bireye değişiyor. Bir arkadaşımız vardı o iki gün sonra bile kendini makus hissediyordu. Kimilerini çok etkiliyor herhalde” açıklamalarında bulundu.