Djokovic, ABD Açık’a katılma konusunda kararsız

Erkeklerde dünya 2 numarası İspanyol Rafael Nadal’ın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dünya genelinde en çok yayıldığı kentler ortasında yer alan New York’ta düzenlenmesi planlanan tertibe katılamayabileceğine yönelik hafta içi yaptığı açıklamalara, Djokovic’ten de dayanak geldi.

Ülkesinin televizyon kanalı Prva TV’ye konuşan 33 yaşındaki Djokovic, ABD Açık’ın ertelenmesi konusunun tenis gündemindeki en kıymetli husus olduğunu belirterek, “Dünya tenisinin kıymetli organizatörleriyle telefon konuşması yaptım. Herkes tenis döneminin devam etmesi gerektiğini söylüyor. Bilhassa ABD Açık’ın düzenlenmesi konusunda büyük bir bilinmezlik var.” dedi.

ABD Açık’ı daha evvel 3 sefer kazanan Novak Djokovic, bu yıl tertibe katılacak tenisçilerden hijyen konusunda büyük özveri beklendiğini vurgulayarak, “Bizi, uygulayacakları kurallar ve bunlara hürmet gösterilmesi mecburiliği konusunda bilgilendirdiler. Fakat bu kuralların neredeyse hepsi, uygulanması imkansız şeyler. Mesela, Manhattan’ın içine asla girmememiz, havaalanındaki otellerde konaklamamız, her hafta en az 2-3 defa koronavirüs testine girmemiz gerektiğini söylüyorlar. Ayrıyeten idmana yanımızda en fazla bir kişi getirmemize müsaade veriliyor. Benim grubumda antrenörüm, fizyoterapistim ve formda kalmamı sağlayan çalıştırıcım var. Bu kurallara uymak sahiden imkansız.” değerlendirmesinde bulundu.

Tenisçilerin bu şartlara ayak uydurmasının sıkıntı olacağını kaydeden Djokovic, “Bu kurallar çok sert ve tertibe katılma konusunda kararsızım. Ancak finansal nedenler, devam eden kontratlar nedeniyle organizatörlerin turnuvanın devam etmesi tarafındaki ısrarlarını anlayabiliyorum. Neler olacağını daima birlikte göreceğiz.” tabirlerini kullandı.