Fransa Açık finalinde şampiyon Iga Swiatek!

Başşehir Paris’te düzenlenen dönemin son grand slam turnuvasının yarı finalinde, 4 numaralı seribaşı Sofia Kenin ile 7 numaralı seribaşı Çek Petra Kvitova korta çıkmıştı. Bu yıl Avustralya Açık’ta mesleğinin birinci grand slam şampiyonluğuna uzanan Kenin, rakibini 6-4 ve 7-5’lik setlere 2-0 yenerek Fransa Açık’ta ismini birinci sefer finale yazdırmıştı.

Başka yarı final maçında dünya 54’üncüsü Polonyalı Iga Swiatek ile klasmanın 131. basamağındaki Arjantinli Nadia Podoroska karşılaşmış, 19 yaşındaki Swiatek, rakibini 6-2 ve 6-1’lik setlerle 2-0 mağlup ederek mesleğinde birinci defa grand slam finaline yükselmişti.

Final gayretinde karşılaşan ikili ortasındaki final uğraşı tek bayanlar finalinde Polonyalı Iga Swiatek, ABD’li Sofia Kenin’i 2-0 yenerek şampiyon oldu.

Swiatek, müsabaka boyunca servis attığı oyunları kazanmakta zorlanan bu yılın Avustralya Açık şampiyonu Kenin önünde birinci seti 6-4 ile hanesine yazdırdı.

Sakatlık sorunu de yaşayan Kenin’e karşı zorlanmadığı ikinci seti 6-1, bir saat 24 dakika süren çabayı de 2-0 kazanan 19 yaşındaki Swiatek, mesleğinin birinci grand slam finalinde şampiyonluğa ulaştı.

Iga Swiatek, Belçikalı Justine Henin’in 2007’deki şampiyonluğunun akabinde Fransa Açık’ta set vermeden zafere ulaşan birinci bayan tenisçi olarak dikkati çekti.

Ayrıyeten Swiatek, grand slam turnuvalarında tekler zaferi yaşayan birinci Polonyalı tenisçi olmayı başardı.