Hükümetten Rafael Nadal’a üstün liyakat nişanı

İspanya’da azınlık sol koalisyon hükümeti, İspanyol tenisçi Rafael Nadal’a üstün liyakat nişanı verilmesi kararı aldı.

Bakanlar Konseyi’nin haftalık olağan toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Hükümet Sözcüsü ve Maliye Bakanı Maria Jesus Montero, İspanyol sporuna verdiği katkılardan ötürü tenisçi Rafael Nadal’a üstün liyakat nişanı verilmesi kararı aldıklarını açıkladı.

“NADAL’IN MUVAFFAKİYETLERİ BİZİ GURURLANDIRIYOR.”

Montero, “Bu atletin, bu harika kişinin gerek kişiliği gerekse kuşku bırakmayan spordaki muvaffakiyetleri bizi gururlandırıyor. Yalnızca İspanya’da değil tıpkı vakitte memleketler arası alanda da vaktimizin en düzgün atletlerinden biri. Spor meziyetlerinin yanı sıra gençlere referans olan, daha âlâ olmamızı sağlayan kıymetleri bir ortaya getiren biri.” diye konuştu.

Son olarak geçtiğimiz pazar günü Fransa Açık Tenis Turnuvası’nı kazanan 34 yaşındaki Nadal, bu şampiyonlukla mesleğinin 20. grand slam zaferine ulaşmıştı.

İspanya’da devlet tarafından bireye özel tanınan en üst seviye onur olan üstün liyakat nişanı geçmişte futbolculardan Andres Iniesta ve Iker Casillas’a, kanocu Davil Cal’a ve kayakçı Blanca Fernandez Ochoa’ya da verilmişti.