Rafael Nadal 12. sefer Roland Garros şampiyonu

Epey uzun rallilerle başlayan maçta servis kıran birinci isim, beşinci oyunda Dominic Thiem oldu. Lakin turnuvada daha evvel tekraren yaptığı üzere çabucak tepki gösteren Nadal, bir sonraki oyunda rakibinin servisini kırarak sete dengeyi getirmeyi bildi. Thiem’in servis attığı sekizinci oyunda bir defa daha baskı kuran Rafa, bu oyunda bulduğu birinci servis kırma bahtını kıymetlendirerek avantajı eline aldı ve çekişmeli geçen bu seti 54 dakikada 6-3’lük skorla hanesine yazdırdı.

Açılış setini kaybetmesine rağmen moral bozukluğunu çabuk atlatan 4 numaralı seribaşı Thiem, ikinci sette daha agresif bir oyun benimsedi. İki tenisçinin de servis oyunlarına tutunarak başladığı bu sette gelen topları daha önde karşılayarak puanların denetimini ele almaya çalışan Thiem, 12. oyunda bulduğu birinci servis kırma bahtını kıymetlendirdi ve yalnızca 7 kolay kusur yaptığı bu seti 7-5 kazanarak maça dengeyi getirdi.

Rafael Nadal- Dominic Thiem (2019 Roland-Garros)
Üçüncü sette ise kortta Rafael Nadal fırtınası esti. Birinci 17 puanın 16’sını kazanarak bir anda 4-0 öne fırlayan İspanyol tenisçi, domine ettiği bu seti 24 dakikada 6-1’le kazanmayı başardı. Nadal bu sette 10 puan vuruşuna karşılık yalnızca iki kolay kusur yaptı.

Dördüncü setin birinci oyununda servis kırma talihi bulsa da bunu değerlendiremeyen Thiem, bir sonraki servis oyununu rakibine kaptırarak maçta ipleri büsbütün Nadal’a teslim etti. Setin üçüncü oyununda rakibine bir sefer daha servis kırma puanı gösterse de bunu savunan Nadal, altıncı oyunda bir defa daha servis kırdı ve seti 6-1 kazanarak 3 saat süren finale noktayı koydu.

Maç boyunca Dominic Thiem’in 38 kolay yanlışına karşılık 30 kolay yanılgı yapan Nadal, puan vuruşlarında ise rakibine 38-31’lik üstünlük sağladı.

33 yaşındaki Rafael Nadal böylelikle mesleğindeki 12. Roland Garros zaferine ulaştı. Grand Slam’lerdeki toplam şampiyonluğu sayısını da 18’e yükselten İspanyol tenisçi, 20 şampiyonlukla rekoru elinde bulunduran Roger Federer’e de bir adım yaklaşmış oldu.