Şampiyon Fransa! 16 yıl sonra gelen zafer…

Fransa, Avustralya’yı 3-2 mağlup ederek 16 yıl sonra şampiyon oldu. Avustralya’nın Perth kentindeki RAC Arena’da düzenlenen FED Kupası Finali’nde, Ashleigh Barty, Ajla Tomljanovic, Samantha Stosur, Astra Sharma, Priscilla Hon’dan oluşan mesken sahibi ülkenin grubu ile Kristina Mladenovic, Caroline Garcia, Alize Cornet, Fiona Ferro ve Pauline Parmentier’den oluşan Fransa Ulusal Kadrosu karşılaştı.

Fransa, Mladenovic’in Tomljanovic’e karşı oynadığı maçı 2-0 (6-1, 6-1) kazanmasıyla skoru 1-0 yaptı. Ancak konut sahibi ekip, Barty’nin Garcia’yı 6-0’lık setlerle 2-0 yenmesiyle durumu 1-1’e getirdi.

Mladenovic, çekişmeye sahne olan maçta Barty’yi 2-1 (2-6, 6-4, 7-6) mağlup ederek Fransa’nın 2-1 öne geçmesini sağladı. Grubunu finalde tutmak için korta çıkan Avustralyalı Tomljanovic, Parmentier’yi 2-0 (6-4, 7-5) yendi ve skor bir sefer daha eşitlendi.

Şampiyonu belirleyecek çiftler maçında Mladenovic-Garcia ikilisi, Barty ile Stosur’u 6-4 ve 6-3’lük setlerle 2-0 mağlup etti ve Fransa kupanın sahibi oldu.