Son dakika: Avusturalya Açık tek erkeklerde Roger Federer’i deviren Novak Djokovic finalde!

Ezeli rakibi Roger Federer’i 3-0’la sürklase eden Novak Djokovic, İsviçreli rakete karşı Grand Slam’lerdeki sekiz yıllık yenilmezlik serisini sürdürdü.

İki efsane, Avustralya Açık’ta birinci olarak 2007 yılında son 16 tipinde karşı karşıya gelmiş ve o maçtan galip ayrılan taraf Roger Federer olmuştu. Ancak Djokovic sırasıyla 2008, 2011 ve 2016 yıllarında oynanan yarı final maçlarının tamamını kazanmıştı. Sırp raket, bu geleceği 2020 yarı finalinde de sürdürmeyi başardı.

Birinci sete süratli başlayan Federer, art geriye rakibini servislerini kırdı ve 5-2 öne geçti. Ancak 2 numaralı seribaşı Djokovic, daha sonra toparlandı ve evvel skoru 5-5’e getirdi, akabinde da Tie-Break’te 7-1’lik üstünlük sağlayarak setlerde 1-0 öne geçti.

İkinci setteki servis oyunlarında epey zorlandığı gözlenen Federer, set skoru 5-4 iken servisini kırdırdı ve 2-0 geriye düşmekten kurtulamadı.

Federer’e karşı en son Grand Slam mağlubiyetini 2012 Wimbledon yarı finalinde alan Djokovic, 2-0’ın verdiği ruhsal rahatlamayla üçüncü sette de istediklerini korta yansıttı ve seti 6-3, maçı da 3-0 kazanarak sekizinci defa Avustralya Açık’ta finale yükseldi. Daha evvel oynadığı yedi final maçının tamamını kazanan Nole, Thiem – Zverev galibiyle oynayacağı final maçında da bu inanılmaz seriyi sürdürmek için korta çıkacak.