Thiem “Açlıktan ölmezler” demişti! Cezayirli tenisçi Innes Ibou’dan flaş karşılık

Dünya tenisinin bir numarası Novak Djokovic’in, corona virüsü salgını sonrası yaptığı “Üst sıralarda yer alan tenisçiler, alt sıralarda yer alanlara maddi takviyede bulunmalı” halindeki kelamları tartışma konusu olmuş, Avusturyalı tenisçi Dominic Thiem, bu teklife karşı çıkmıştı. Thiem, tenis atletlerinin alt sıralarda olsalar bile maça çıkmazlarsa aç kalmayacaklarını savunan Thiem, onun yerine yardıma muhtaç olan insanlara ya da kuruluşlara dayanak vermeyi tercih edeceğini söylemişti.

Thiem’in bu fikrine Afrika’dan bir reaksiyon geldi. Dünya sıralamasında 620. sırada yer alan Cezayirli tenisçi Innes Ibou, toplumsal medya hesabından Thiem’e, Afrika’da tenisçilerin, bilhassa de bayan tenisçilerin yaşadığı zorlukları anlattığı bir karşılık verdi.

Cezayir’de hakikat düzgün kort bulunmadığını anlatan Innes Ibou, bir tenisçinin başarılı olması için birçok zorlukla çaba etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Mütevazi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiğini söyleyen Innes Ibou, “Tenis hocası olan ailem sayesinde raket ile 6 yaşında tanıştım. Bu türlü bir aileye sahip olduğum için çok şanslıyım. Benim doğduğum üzere ülkelerde başarılı bir bayan sportmen olmak çok güç. Ailemin gösterdiği fedakarlıklar sayesinde hayallerimin peşinden gidebildim” sözlerini kullandı.

“NE ÇEŞİT BİR YERDE ÇALIŞTIĞIMIZI İDDİA BİLE EDEMEZSİN”

Cezayir’de parmakla sayılacak kadar az tenis tesisi bulunduğunu belirten Innes Ibou, yanıtını şöyle sürdürdü:

“Genç kategoride tenis turnuvaları Cezayir’de yok denecek kadar az düzenleniyor. Büyük turnuvalar ise tenis kortların standartları karşılayamadığı için hiç yapılamıyor. Senin için de durum birebir mı bilmiyorum ancak biz yağmur yağdığında spor salonlarında çalışıyoruz. Bu salonların kâfi donanıma sahip olmadığını da söylemek zorundayım. Ne çeşit bir tabanda çalıştığımızı ise kestirim bile edemezsin. Lakin bütün bunlar beni durdurmadı ve 14 yaşında dünyanın en kıymetli tenisçilerinden biri olmayı başardım. Gençler kategorisinde 1 numaraya kadar yükseldim. Dünya sıralamasında da 23. sıraya kadar yükseldim. Afrikalı bir bayan tenisçi olarak hiç de üzücü değil ne dersin? Fakat çok az genç Afrikalı bunları başarabildi. Benim ülkemde ise daha evvel başaran yok.”

Sponsor külfetinden da bahseden Innes Ibou “Cezayir’de dev sponsor firmalar yer almıyor. Birtakım lokal şirketlerden sponsorluk alabiliyoruz. Cezayir’de yetişen en uygun genç atletlerden biriyim lakin hesabımda bir kuruş bile yok. Bana paha veren insanların yardımları sayesinde düşümün peşinden koşmaya devam ettim. Kimi tenis ekipmanları sağladı, kimi ise emeğiyle dayanakta bulundu. Senin üzere başarılı atletler da hayallerimin peşinden koşmamı sağlıyor. Lütfen bunu mahvetme” dedi.

ABD’li tenisçi Venüs Williams da Innes Ibou’ya takviye verdi. Innes Ibou’nun paylaştığı görüntüye yorum yapan Venüs Williams “Sen benim kahramanımsın” yazdı.