Türk tenisçi Cihan Akay’dan Avustralya’da kıymetli muvaffakiyet

Avustralya’nın Melbourne kentinde bu sene 12’ncisi düzenlenen Milletlerarası Gelibolu Gençlik Tenis Turnuvası’nda Türk kökenli atlet Cihan Akay, teklerde ve Avustralyalı partneri Nikita Volonski ile çiftlerde şampiyon oldu.

Melbourne Park’ta düzenlenen turnuvada, mesken sahibi Avustralya ile birlikte toplam 13 ülkeden 59 erkek ve 53 bayan tenisçi uğraş etti.

Bu yıl Türkiye’den atletin yer almadığı turnuvada, tenis hayatını Avustralya’da sürdüren 17 yaşındaki Cihan Akay, kıymetli bir muvaffakiyete imza atarak hem teklerde hem de çiftlerde kupa kazanan birinci Türk erkek tenisçi unvanını elde etti.

Birinci kupa tek erkeklerde geldi

Toprak kortta oynanan tek erkekler final maçında Avustralyalı rakibi Junyi Tang karşısına çıkan Akay, birinci seti 6-3, ikinci seti ise 6-0 kazanarak şampiyonluğa ulaştı.

Tekler finalinin akabinde partneri Nikita Volonski ile Avustralyalı Will Hann-Patrick Kotan grubuna karşı çiftler finalinde çaba eden Akay, çekişmeli geçen karşılaşmayı 2-1 kazanıp, ikinci kere birincilik kürsüsüne çıktı.

Türkiye’de tenis oynadığı devirlerde 12 yaş ulusal ekibinde da uğraş eden Akay, tertipte tarihi bir muvaffakiyete imza atarak şampiyonluk elde eden birinci Türk erkek atlet oldu.

Akay: Emeğimin karşılığını aldığım için memnunum

Turnuvanın akabinde açıklamalarda bulunan Cihan Akay, “Kazandığım için çok memnunum. Son birkaç aydır hocalarımla bir arada ağır bir çalışma içindeydim. Emeğimin karşılığını aldığım için çok memnunum. Düzgün tenis oynadığımı düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

Turnuvanın isminin “Gelibolu” olmasının, tekler ve çiftlerde kupayı kazanmasını daha da manalı kıldığını aktaran genç raket, “Adının Gelibolu olması nedeniyle turnuva benim için ayrıyeten manalı. O yüzden çok keyifli ve sevinçliyim.” diye konuştu.

Memleketler arası Gelibolu Gençlik Tenis Turnuvası’nda 2013 yılında korta çıkan ulusal tenisçi İpek Soylu, hem teklerde hem de çiftlerde şampiyonluğa ulaşan birinci Türk tenisçi olmuştu.