Wimbledon’da finalin ismi “Federer-Djokovic”

Dönemin üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon’ın tek erkekler yarı finalinde İspanyol Rafael Nadal’ı 3-1 yenen İsviçreli Roger Federer, finalde Novak Djokovic’in rakibi oldu.

İngiltere’nin başşehri Londra’da düzenlenen çim kort turnuvasının tek erkekler yarı finalinde karşılaşan ezeli rakipler 2 numaralı seribaşı İsviçreli Roger Federer ile 3 numaralı seribaşı Rafael Nadal ortasındaki uğraş, büyük çekişmeye sahne oldu.

Merkez kortta oynanan ve istikrarlı başlayan müsabakada servis oyunlarında yanılgı yapmayan Federer ve Nadal, birinci seti 6-6’ya getirerek tie-break’e taşıdı. Bu kısımda uzun rallilerden galip ayrılan Federer, tie-break’i 7-3, seti ise 7-6 kazanarak maçta 1-0 öne geçti.

İkinci sette servisleri yavaşlayan Federer karşısında file önünde daha atak bir manzara sergileyen Nadal, 4. oyunda rakibinin servisini kırarak 3-1 öne geçti. Morali bozulan ve sık kolay kusurlar yapan Federer karşısında oyunun denetimini alan Nadal, ikinci seti 6-1 alarak skoru 1-1’e getirdi.

Üçüncü sette yine sert servisler atmaya başlayan Federer, tesirli “winner”larının da yardımıyla 4. oyunda Nadal’ın servisini kırarak 3-1 öne geçti. Uzun rallilerden galip ayrılarak farkı açan Federer, seti 6-3 alarak 2-1 üstünlüğe ulaştı.

Dördüncü setin başlarında oyun ritmini yükselten ve tesirli “return” vuruşlarıyla rakibine üstünlük sağlayan 37 yaşındaki Federer, İspanyol tenisçinin servisini üçüncü oyunda bir defa daha kırarak 2-1 öne geçti. Yorulan rakibi karşısında skor avantajını koruyan İsviçreli Roger Federer, 3 saat 2 dakika süren kuvvetli uğraşın akabinde seti 6-4, müsabakayı ise 3-1 kazanarak ismini finale yazdırdı.

FEDERER’DEN 16. GALİBİYET

İki tenisçi ortasındaki 40. müsabakayı kazanan Federer, rakibi karşısında toplamda 16. galibiyetini elde etti.

Wimbledon’da birinci sefer yarı finalde karşılaşan taraflardan üstünlüğünü pekiştiren Federer, turnuvadaki 4. maçlarında 3. defa rakibini mağlup etmeyi başardı. İki isim ortasında turnuvanın evvelki maçlarında, 2006 ve 2007 finallerini Federer, 2008 finalini ise Nadal kazanmıştı.

Wimbledon’da 8 kere tepeye çıkarak bu alanda tek erkekler rekorunu elinde tutan ve 12. finalini oynayacak olan 37 yaşındaki Roger Federer, turnuvada en son geçen yıl olmak üzere 4 defa şampiyonluk sevinci yaşayan dünya 1 numarası Novak Djokovic ile 14 Temmuz Pazar günü finalde karşılaşacak.

Sir Alex Ferguson da bu tarihi çabayı takip edenler ortasındaydı.